20. 6. 2019

bo

Bude polojasno až oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Denní teploty 26 až 30°C. Noční teploty 16 až 12°C.

Dnes je čtvrtek, 20. 6. 2019, 0:58:07

ŠVÉDSKÁ KAPLE JINDŘICHOV

Kaple se nachází severně od Jindřichova v pastvinách poblíž polských hranic. Původní cesta, která k ní vedla a je zaznamenána ještě v roce 1955, je zrušena, pouze nedaleko se nachází zbytek stromořadí. Kaple je v současné době značně poškozená, čelní štít je zbořen, jen po obou stranách zbyla část stupňovitého zdobení. Vnitřní prostor je pokryt sutinami a zarůstá travou. V interiéru jsou dochovány zbytky omítek s patrnou jednoduchou výmalbou.

Švédská kaple u Jindřichova je dokladem kvalitní lidové architektury poslední čtvrtiny 19. stolení. Pozornost si jistě zaslouží velmi kvalitně zpracované cihly, které i přes dlouhodobou neúdržbu objektu odolaly nechráněny povětrnostním vlivů až do dnešních dní. Zbytky zdobení jsou dokladem precizního a uvědomělého provedení stavby dávnými mistry. Zachování stavby bude důležitým odkazem pro budoucí generace.

Při obnově zaniklých částí kaple budou využity poznatky z provedeného průzkumu a analogický příměr obdobných staveb v regionu.