18. 7. 2018

Bude zataženo, občas déšť nebo přeháňky, v Čechách většinou polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Denní teploty 20 až 24°C, v Čechách místy 27°C, na SV a V kolem 16 až 20°C. Noční teploty 15 až 11°C.

Dnes je středa, 18. 7. 2018, 14:28:10

OPRAVA KOMÍNU A BALKONU V ZÁMKU V JINDŘICHOVĚ

Moravskoslezský kraj

V roce 2013 byla realizována oprava balkonu a komínu na místním zámku. Celkové  výdaje  na  tento  projekt činily  2 143 592,- Kč, z toho  1 168 900,- Kč   bylo   financováno   z   poskytnuté   dotace z rozpočtu Moravskoslezského kraje a 974 692,- Kč bylo financováno z vlastního rozpočtu obce Jindřichov.

Celou akci prováděla na základě výběrového řízení firma Winro s.r.o., Velké Hoštice. Práce byly zahájeny v květnu 2013 a byly průběžně kontrolovány mimo jiné i zástupci MěÚ Krnov, odboru regionálního rozvoje, oddělení památkové péče.

Celá konstrukce zábradlí balkonu byla už před několika lety demontována a uložena na nádvoří, samotný balkon byl provizorně zakryt lepenkovým krytem. Během současné opravy byly odstraněny narušené omítkové vrstvy a po konzultaci se statikem byl navrženo vyztužení celého obvodu balkonu i svrchní plochy. Kovové nosníky byly zbaveny koroze, byly provedeny speciální nátěry a cihelné plochy byly vyčištěny a všechna odstraněná a poškozená místa byla vyzděna. Mezitím byly všechny zdemontované mramorové a kamenné díly balkonu očištěny a restaurovány restaurátorem MgA. Jakubem Gajdou. Po všech potřebných pracech na konstrukci balkonu byly mramorové a kamenné díly (čela balkonu, římsy, sloupky a kuželky balustrády a kamenná madla)  sestaveny zpět do své původní podoby. Menší defekty byly doplněny a modelovány minerálním tmelem a mramorovou drtí. Nakonec bylo provedeno spárování probarvenou flexibilní spárovací hmotou.

Dalším postupem prací byly odstraněny nevhodné nepůvodní mramorové dlažby pod balonem a byla provedena výměna za mramorovou mozaiku tvořenou dvěma odstíny mramorových kostek místního Supíkovického a Lipovského mramoru, přičemž byla snížena úroveň dláždění pod balkonem na původní historickou úroveň. Dále byly odborně opraveny omítky v podhledu balkonu a na svislé čelní stěně pod balkonem.  Na  podestě  balkonu  v úrovni 1. NP zámku byla pokladena nová mramorová dlažba ze Supíkovického mramoru.

Komín byl bez omítkových vrstev, zdivo bylo zvětralé a rozpadalo se. Byly zdemontovány zvětralé části komínu a provedeno nové vyzdění komínového tělesa a nové omítky. Komínové těleso bylo vybaveno novými nerez vložkami a bylo provedeno klempířské oplechování. Všechny práce byly dokončeny v říjnu 2013.

V návaznosti na rekonstrukci balkonu byla v průčelí zámku v šíři celého balkonu vyměněna všechna okna za nová dřevěná a původní vstupní hliníková vrata byla vyměněna také za nová dřevěná vrata v historickém stylu. Celá tato oprava (výměna oken a vrat) byla financována z rozpočtu obce.

Celkově lze konstatovat, že všechny tyto práce značně přispěly k lepšímu vzhledu místního zámku, který je významnou historickou památkou v Jindřichově.

balkon před opravou

balkon před opravou