18. 10. 2019

oblacnosde

Bude polojasno až oblačno, v SZ polovině Čech až zataženo, místy přeháňky. Denní teploty 15 až 19°C. Noční teploty 10 až 6°C.

Dnes je pátek, 18. 10. 2019, 4:09:33

RESTAUROVÁNÍ SOCHY SV. KRYŠTOFA

VČ. PODSTAVCE V ZÁMECKÉM PARKU V JINDŘICHOVĚ

Moravskoslezský kraj

Socha sv. Kryštofa se nachází v zámeckém parku v Jindřichově. Autor sochy je neznámý, socha byla zhotovena z jemnozrnného pískovce. Celá kompozice se skládá z podstavce vysokého 330 cm a sochy vysoké 260 cm. Socha znázorňuje sv. Kryštofa jako dospělého muže, vycházejícího bosýma nohama z vody na břeh, ve zřaseném oděvu nad koleny, levou rukou přidržuje na svém levém rameni mladého Ježíše. Ten drží v levé ruce kouli, pravou ruku má položenu na hlavě světce. Socha byla v minulosti opravována a udržována neodborným způsobem a v současné době byla ve velmi špatném stavu, povrch byl znečištěn a chyběly části modelace a hmoty, mimo jiné 30 cm spodní části hole.

Opravný zásah na podstavci byl proveden na místě. Podstavec byl očištěn, v narušené horní část rozebrán a po nezbytných opravách byl sokl omítnut transvápennou maltou a opatřen vápenným nátěrem. Socha byla demontována a převezena k opravě do dílny, kde byla očištěna, narušený kámen byl zpevněn, defekty a chybějící části modelace byly doplněny minerálním tmelem. Povrch památky byl lokálně lazurně retušován vápenným materiálem a minerálními pigmenty. Poté byla socha převezena na původní místo a osazena na opravený podstavec. Restaurátorské práce provedl restaurátor František Pavúček.

Celý projekt byl zahájen 1.1.2018, ukončen 30.08.2018 a byl částečně financován z dotačního titulu "Program obnovy kulturních památek a památkově chráněných nemovitostí v Moravskoslezském kraji na rok 2018". Výše dotace činila 292 900,- Kč, což je 50 % hodnoty díla, zbývajících 50% ve výši 292 910,- Kč hradila obec z vlastních zdrojů. Průběh celého projektu byl dozorován orgánem státní památkové péče.