Obec Jindřichov

Nová výsadba na hřbitově

NOVÁ VÝSADBA NA HŘBITOVĚ

Vážení občané,

určitě jste si všichni, jindřichovští i přespolní návštěvníci našeho hřbitova, nemohli nevšimnout velkého zásahu a úprav na hřbitovní zeleni.

Již dlouhou dobu mě jako občana a dnes také jako starostu obce znepokojuje stav a vzhled našeho kostela, stromy na hřbitově napadené hnilobou a nevyhovující zešedlá smuteční síň.

Proto jsem se rozhodl jako soukromá osoba požádat o dotaci ze Státního fondu životního prostředí ČR na obnovu výsadby stromů na jindřichovském hřbitově. Dne 3. srpna 2020 mi bylo elektronickou poštou sděleno, že má žádost je Státním fondem životního prostředí ČR akceptována. Na základě této informace jsem nechal u dendrologa pana Ing. Romana Putka zpracovat na stav stromů rostoucích na hřbitově odborný posudek, který potvrdil vážný stav poškozených lip, které již byly zdraví a majetku nebezpečné. V návaznosti na to byl zpracován projekt nové výsadby se specifikací dřevin a pomocného materiálu pro výsadbu.

Během měsíce října byly poškozené stromy vykáceny a začala výsadba nových dřevin, která bude dokončena v průběhu měsíce listopadu. Vysazovány budou převážně okrasné třešně s kulovitou korunou, převislé červenolisté buky a převislé břízy. Celkem bude vysazeno asi 50 kusů stromů a keřů, které funkčně i esteticky doplní stávající vysazenou zeleň na našem hřbitově.

Financování tohoto projektu i veškeré náklady s tím spojené jsou výlučně v mé režii a pohybují se cca ve výši 222 000,- Kč, přičemž se mi převážná část investic vrátí po dokončení projektu a podání žádosti o platbu ještě v tomto roce.

Dalším mým krokem k celkové revitalizaci hřbitova je podání žádosti o dotaci na opravu smuteční síně. Tato žádost byla v letošním roce rovněž akceptována a zahrnuje celkovou rekonstrukci budovy včetně fasády. S realizací rekonstrukce se započne v roce 2021.

Co se týče opravy fasády kostela, musím podotknout, že tento objekt není v majetku obce a máme tímto trochu svázané ruce. Pokusím se jako starosta obce v rámci spolupráce působit na majitele objektu – římskokatolickou církev tak, aby započatá oprava kostela byla dokončena, a tím se zlepšil celkový estetický vzhled kostela sv. Mikuláše i přilehlého hřbitova v centru obce.

Náš hřbitov by se tak měl stát důstojným pietním místem pro rozloučení s našimi drahými zesnulými.

Martin Korduliak                                                                                                                       starosta

Datum vložení: 29. 10. 2020 21:44
Datum poslední aktualizace: 29. 10. 2020 21:50