Obsah
Turistické zajímavosti z blízkého okolí
Zlatohorsko a Jesenicko
Biskupská kupa - rozhledna Biskupská kupa je nejstarší rozhlednou v Jeseníkách. Postavena byla roku 1898 na vrcholku Biskupská kupa (890 m.n.m.) na česko-polské hranici. Rozhledna Biskupská kupa (Bischofskoppe) je přístupna v květnu až říjnu - denně od 9:00 do 18:00 hod. za příznivého počasí. V listopadu až dubnu - o sobotách, nedělích, svátcích a prázdninách od 11:00 do 15:00 hod. Návštěvy mimo uvedené termíny lze dohodnout na tel. č. +420 603 342 011.
Zlatorudné mlýny - při cestě ze Zlatých Hor do Ondřejovic leží malebné Údolí ztracených štol. Říčka Olešnice zde opouští úzce zaříznutý úsek údolí a po miliony let ukládá zlato do náplavů. V současné době je v tomto romantickém údolí vybudována replika středověkých hornických mlýnů s naučnou stezkou "Údolí ztracených štol". V mlýnici Vám bude předvedeno drcení zlaté rudy a při troše štěstí si kousíček zlata můžete odnést domů.
Mechová jezírka na Rejvízu - prostředí Rejvízu a zejména Velkého mechového jezírka je mystickou krajinou opředenou řadou bájí a pověstí, mimo jiné i o městě, které spočívá na dně jezírka.
Poutní místo Panny Marie Pomocné - Maria Hilf se nachází v lese u Zlatých Hor 14 km východně od Jeseníku. Kostel byl vybudován na začátku minulého století k poctě Panny Marie. Za totalitního režimu byl srovnán se zemí a v roce 1995 byl díky modlitbám, činům a darům věřících - od nás i ze zahraničí - znovu vybudován a probuzen k životu.
Lázeňské městečko Karlova Studánka - tradice i klimatická měření o Karlově Studánce dokládají, že je zde nejčistší vzduch ve střední Evropě. Jak by ne, když leží v panenské přírodě na východní straně nejvyšší hory Jeseníků Pradědu, v údolí horské říčky Bílé Opavy. Pro svoji jedinečnou polohu a léčivé klima je Karlova Studánka ideálním místem pro léčbu pacientů s onemocněním dýchacích cest. Ideální je pobyt zejména pro osoby s chronickými záněty hrdla, dutin, hlasivek, nosu, průdušek, plic a u nemocných s průduškovým astmatem. Lázeňské místo je vhodné i pro léčení nemocí onkologických (po ukončení základní léčby), pro léčbu vysokého krevního tlaku a onemocnění cév. Souběžně se léčí i doprovodné pohybové nemoci - kloubní a páteřní potíže.
Praděd - (1491,3 m) je nejvyšší hora Hrubého Jeseníku, Moravy, českého Slezska a Horního Slezska vůbec. Celkově jde o pátou nejvyšší horu České republiky.Je zde nejdrsnější podnebí, průměrná roční teplota nepřevyšuje 1 °C. Na slezské části vrcholu stojí 162 metrů vysoký televizní vysílač s rozhlednou, jehož horní plošina je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice. Hora leží na historické zemské hranici Moravy a Slezska, v současnosti tudy prochází i hranice krajů Moravskoslezského a Olomouckého, a okresů Bruntál (Malá Morávka, Vrbno pod Pradědem) a Šumperk (Loučná nad Desnou).
Osoblažsko a Krnovsko
Zámek ve Slezských Rudolticích - Slezské Versailles, původně renesanční zámek, který byl v 18. století přestavěn do barokního stylu, tvořil významné kulturní a společenské centrum Slezska. Pravidelnými návštěvníky zámku byli např. skladatel Karel Ditters a Karel Hanke, král Bedřich nebo známý francouzský literát a filosof Voltaire. Kulturní charakter zámku přetrval až dodnes. V současné době se zde pravidelně konají vernisáže, výstavy, kulturní a společenské akce a samozřejmě prohlídky pro veřejnost.
Zřícenina hradu Fulštejn - ohromuje svými obrovskými rozměry. Hrad byl založen v polovině 13. století. Jednou ze zajímavostí, která se dochovala, je např. cca 202 m dlouhá hradba na západní straně hradu. Z historických pramenů vyplývá, že okolí hradu Fulštejn sloužilo v předminulém a minulém století jako romantické výletiště.
Zámek Dívčí Hrad - původně hrad z 13. století, který byl v druhé polovině 16. století přestavěn na renesanční zámek.
Zámek Linhartovy - zámek byl vybudován v druhé pol. 16. století z linhartovské tvrze na renesanční sídlo. Za dobu své existence několikrát zchátral, ale od roku 2001 se stal majetkem Města Albrechtic a byl zrekonstruován. Na zámku se každoročně střídají nové expozice široké rozmanitosti zajímavé pro všechny věkové vrstvy.
Rozhledna Strážiště nad Liptaní - tato rozhledna, která je vysoká 9 m a má 37 schodů nabízí turistům pohled na Opolskou nížinu v Polsku, dále na město Prudnik, při dobré viditelnosti je vidět továrny u Opole, pohled na celou Osoblažskou rovinu a při velmi dobré viditelnosti se nabízí pohled na nejvyšší vrchol Moravy Praděd.
Kostel sv. Šebestiána v Třemešné - kostel z roku 1736, o kterém koluje pověst, že se v něm nacházejí ostatky sv. Benedikta z Nursie.
Kostel sv. Jířího v Pelhřimovech - jedná se raně gotický kostel ze 13. století, ze kterého se dochovala pouze ruina s ohradní zdí. Od roku 2001 však za pomoci dobrovolníků, jesenického Hnutí Duha a Moravskoslezského kraje dochází k jeho obnově s cílem zde vytvořit centrum kultury budoucí obnovené vesnice.
Smírčí kříž v Bartultovicích - pochází ze 16. století a připomíná dávno zapomenutou vraždu švédského důstojníka v době třicetileté války. Tento kříž měl symbolizovat smír a politování nad touto vraždou, která byla pravděpodobně spáchana vesničany.
Úzkorozchodná trať - Třemešná ve Slezsku - Osoblaha - tuto úzkorozchodnou dráhu s rozchodem 760 mm najdete v západní části Moravskoslezského kraje, v Osoblažském výběžku, patřícím okresu Bruntál. Na normálněrozchodnou síť je trať napojená ve stanici Třemešná ve Slezsku, ležící 17 km severozápadně od Krnova. Slezské zemské dráhy - bližší informace
Židovský hřbitov v Osoblaze - jeden z nejvýznamějších starých židovských hřbitovů s kvalitními náhrobky (asi 313 původních z původních 1200 ks) připomínajícími historii zdejší zaniklé židovské obce ze 17. století.
Eldorádo v Hynčicích - nabízí unikátní ukázky lidového umění a tvořivosti. Návštěvníci se zde vrátí do doby pravěké mezi různé druhy dinosaurů a dalších ještěrů žijících v době dávno minulé. Mimo těchto obřích obyvatel Eldoráda jsou zde k vidění také pohádkové postavičky, současná zvířata, pravěká jeskyně atd.
Matějovická jeskyně - pseudokrasová jeskyně na břehu říčky Hrozová u obce Rusín, která vznikla v křídovém vápencovém pískovci. Je však velmi špatně přístupná.
Přírodní rezervace Velký pavlovický rybník - toto území má mimořádný význam jak refugium místní ornitofauny, je zastávkou tažných ptáků a hnízdištěm vodních ptáků. Žije zde cca 150 druhů ptáků, z toho je cca 1/5 chráněných, vyskytuje se zde také velký počet druhů obojživelníků (např. čolek obecný, skokan zelený, rosnička zelená).
Bludný balvan - nachází se nedaleko úzkokolejné tratě Osoblaha - Třemešná. jedná se o bludný balvan ze severské jemnozrnné žuly s červenými živci, jehož stáří se odhaduje na cca 920-1010 milionů let, obvod má 567 cm a hmotnost cca 4,7 tuny. Patří k největším bludným balvanům na území ČR.
Obora ve Slezských Rudolticích - tvoří genofond ovocných odrůd, obora je určena pro chov černé a dančí zvěře.
Park Osvobození v Osoblaze - v tomto osoblažském parku se nachází koupaliště, tenisové kurty, hřiště pro kopanou, volejbalové hřiště a otevřené prostranství, na němž se pořádají různé kulturní akce.
Městské koupaliště v Městě Albrechticích - venkovní bazény 33x18 a 10x5 m, voda vyhřívaná slunečními kolektory, břehy bazénu jsou dlážděné, okolí travnaté. Provoz večerního koupání, v areálu je hřiště, skluzavka, dětský koutek s brouzdalištěm, bufet, restaurace a prodejna potravin.
Zřícenina hradu Šelenburk - zříceninu obklopuje hluboký příkop, po vyšlapané cestičce se dostaneme do nitra zříceniny, kde si můžeme prohlédnout místy až 4 m široké hradní zdi. Areál zříceniny je celoročně volně přístupný.
Rozhledna Cvilín - kamenná rozhledna pocházející z roku 1903. Výška rozhledny je 29 m. Na vyhlídkovou plošinu vede 144 schodů. Je otevřena od května do října denně od 10:00 do 17:00 hodin.
Poutní chrám Panny Marie Sedmibolestné - nachází se nad městem Krnovem na jeho jihovýchodním okraji na tzv. předním cvilínském kopci ve výšce 439 m.n.m.