Horní menu

Císařské odpoledne na zámku v Kuníně
Pěšky nebo na kole dopravím se ke škole
Divadelní představení TAJEMSTVÍ STARÉ BAMBITKY
Pozvánka na 12. zasedání Zastupitelstva obce Jindřichov
Odstávka dodávky elektrické energie 28. května 2024
Koncert žáků ZUŠ
Kontroly a čištění komínů
Zahradní slavnost 1. června 2024
Výstava obrazů Zdeňka Kurečky

Úvod > Aktuálně > Císařské odpoledne na zámku v Kuníně

Datum konání:
5.5.2024
Datum ukončení:
2.6.2024
Habsburkové na Kravařsku
Kastelán zámku Kunín srdečně zve na výstavu Stopy Habsburků na Kravařsku, která bude probíhat od 5. května do 2. června 2024.

Výstava v prostorách zámku v Kuníně bude prezentovat mimořádně vzácné originály listin, vydaných habsburskými panovníky pro oblast kolem Kunína, který byl považován za srdce oblasti nazývané Kravařsko.  Vůbec poprvé zde bude vystaven rovněž významný konvolut pečetí habsburských panovníků 12. až 19. století, kterou do sbírek Novojičínského muzea věnoval osobní lékař císaře Františka Josefa I. a císařovny Alžběty, novojičínský rodák August Bielka rytíř von Karltreu (1828-1909) nebo monstrance z Jeruzaléma, pocházející z cesty císaře do Svaté země. Pro tuto událost potomci lékaře z Vídně na výstavu zapůjčili také unikátní exponát, vůbec nejstarší rakouský dochovaný exemplář nejvyššího francouzského vyznamenání Řádu čestné legie, které rytíř Bielka obdržel jako dvorní lékař císaře v roce 1867. Výstava bude rovněž doplněna originálními památkami na návštěvu Habsburků na zámku v Kuníně: arcivévody Františka Karla (1845) a Jindřicha Toskánského (1899).

Řád čestné legie

Novojičínský rodák a osobní císařský lékař Dr. August Bielka navštívil společně s delegací císaře Františka Josefa I. světovou výstavu v Paříži. Společně s nimi se výstavy zúčastnili arcivévodové Ludvík Viktor a Karel Ludvík. Při této příležitosti obdržel Dr. August Bielka od francouzského císaře Napoleona III. rytířský Řád čestné legie. Jedná se o druhé udělení tohoto nejvyššího francouzského vyznamenání po ocenění císařem Napoleonem I. Bonaparte po bitvě u Slavkova v roce 1805 ranhojiči Johanna Seky z Velké Bíteše (Soukromá sbírka Dr. Petera Wallnöfera von Monte Lichtenberg (Wien).

Monstrance z Jeruzaléma

Uvnitř zaskleného pouzdra v centrální části se nachází tříska dřeva ze Svatého kříže na kterém byl ukřižován Ježíš Kristus. Pochází z roku 1869 z cesty císaře Františka Josefa I. do Svaté země a Jeruzaléma, kterou jako první křesťanský panovník navštívil po skončení křížových výprav. Společně s osobním císařským lékařem a novojičínským rodákem Dr. Augustem Bielkou se zúčastnil slavnostního otevření Suezského průplavu. Dr. August Bielka tuto monstranci věnoval roku 1898 do Městského muzea v Novém Jičíně (Sbírka Muzea Novojičínska).

Výstava se koná ve spolupráci se Státním Okresním archivem Nový Jičín v rámci projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů: Habsburkové – domovem i v Českých zemích, který představí veřejnosti rod Habsburků, jehož vazby se neomezovaly pouze na Vídeň a rakouské země, ale zasahovaly do všech koutů naší vlasti.

Habsburkové na Kravařsku