image
image

Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25
Výstava obrazů Zdeňka Kurečky K VRCHOLŮM HOR
26
Výstava obrazů Zdeňka Kurečky K VRCHOLŮM HOR
27
Výstava obrazů Zdeňka Kurečky K VRCHOLŮM HOR
28
Výstava obrazů Zdeňka Kurečky K VRCHOLŮM HOR
29
Výstava obrazů Zdeňka Kurečky K VRCHOLŮM HOR
30
Výstava obrazů Zdeňka Kurečky K VRCHOLŮM HOR
Drobečková navigace

Úvod > Aktuálně > Pojďte třídit jedlé oleje

Pojďte třídit jedlé olejePojďte třídit jedlé oleje

Pojďte třídit kuchyňské oleje s námi

Víte, že prakticky všechny potravinářské oleje a tuky používané v domácnosti lze recyklovat a mohou tak člověku znovu posloužit? Stačí je slít do obyčejné PET lahve nebo nádoby (nikdy ne skleněné) a odnést do některé z označených olejových popelnic. Je to snadné a navíc užitečné. Pomáháte tak nejen předcházet ucpání odpadního potrubí, ale zároveň šetříte přírodní zdroje a podílíte se na snižování emisí CO2

Do olejových popelnic můžete třídit všechny kuchyňské oleje a tuky – z konzerv, marinád, salátových zálivek, nakládané zeleniny či sýrů a samozřejmě ze smažení. Stejně tak sem patří také máslo, sádlo nebo výpek z masa. To vše může ještě dobře posloužit, a přitom vám neucpat odpady. Malé množství oleje v pánvi nebo hrnci vytřete papírovou utěrkou a vyhoďte do směsného odpadu. 

Použité oleje a tuky stačí doma slít do jakékoli PET lahve, kterou jste zvyklí třídit. Plnou a dobře uzavřenou lahev pak odneste do označeného kontejneru na třídění oleje. Mapu kontejnerů zapojených do našeho projektu najdete na www.tridimolej.cz v sekci Mapa popelnic, kde si jednoduše vyhledáte ten nejbližší.

V naší obci jsou kontejnery na olej umístěny u prodejny potravin LAVOS, u sběrného místa a u bytových domů č.p. 501 a 502 v kontejnerovém hnízdě.

 A co se stane s vytříděným olejem dál? Vyčištěný a recyklovaný olej se opět stává hodnotnou surovinou, například pro výrobu biopaliv pro letadla. Díky tomu, že olej recyklujeme, snižuje se potřeba pěstovat olejniny pro průmyslové účely – jeden olej je zkrátka použit dvakrát. Tříděním olejů se rovněž zamezuje tomu, aby se dostávaly do kanalizace, kterou ucpávají, poškozují čističky a mohou snížit kvalitu vyčištěné vody. V neposlední řadě tímto procesem dochází k úsporám CO2.

Děkujeme, že třídíte spolu s námi. Děkujeme, že dáváte odpadu šanci být znovu užitečný!

Třídění olejů